Možná si říkáte, že tohle pro vás není. Přiznávám, že tato práce je již pro pokročilejší malíře. Zajímavé však je, že se na těchto pracích ukazuje akvarelová podstata malby na hedvábí. Je vždycky oříšek odhadnout, kolik vody a kolik barvy použít. Jak jsem se s tím poprala já, můžete vidět v přiložené ukázce. Pokud i vás zaujala technika, můžete si ji rovnou zkusit sami. A třeba prozatím jen na papír (bude se sice chovat jinak, ale pro sbírání zkušeností není tento postup na škodu).
- vezměte si papír (skvělý je tzv. „akvarelák“), vodu, hadřík, vodové barvy, štětce a tužku
- na papír rozkreslete tužkou členitý tvar: třeba spirálu, spleť čar, kruh, obličej, zkrátka na co si troufnete
- štětcem naneste na kresbu vodu (pozor na kaluže!)
- zvolte si jednu dvě barvy, kterými budete malovat, a nanášejte je jemně na kresbu
- mějte trpělivost, barvy pracují. Všímejte si jejich chování, je dobré nechat bílé plochy bez poskvrnky, budou mít úlohu světla
Tak jak se zadařilo? Akvarel je zajímavá technika, žije, dokud je barva mokrá. Po zaschnutí se s ním špatně nakládá.
Hedvábí to má trochu jinak, schne delší dobu a rychle saje. Blíže vše uvidíte v ukázce. Nechť je vám inspirací.
Postup je stejný jako u ostatních mých hedvábných věcí: bohatá kresba s různými konturami je základem pro následnou malbu barvami. Velmi podobný postup ukazuji i ve svém online kurzu Malujeme na hedvábí krok za krokem.
PS: Možná se vám to stalo taky, kreslíte-li grimasu, nevědomky ji sami děláte. Já toto odpoledne měla mizernou náladu, ale při kresbě usmívající se dívky jsem se musela usmívat.